Elektryka samochodowa to szereg urządzeń przeznaczonych do wytwarzania, magazynowania i przesyłania energii elektrycznej w celu zasilania sprzętu elektrycznego. Służą do uruchamiania silnika i przekształcania energii mechanicznej w energię elektryczną.
Charakterystyczne cechy różnych elektrycznych podzespołów samochodowych
Elektryka samochodowa może być zaprojektowana do pracy z napięciem sieci pokładowej 12V lub 24V. W samochodach osobowych wszystkie urządzenia zasilane są napięciem 12V.
Akumulatory służą do gromadzenia i magazynowania energii. Najbardziej powszechne są akumulatory kwasowo-ołowiowe wypełnione ciekłym elektrolitem. Są tanie, dość niezawodne i odporne na skoki napięcia. Niemniej jednak może się zdarzyć, że nawet w rzadko używanych akumulatorach konieczne będzie sporadyczne uzupełnianie elektrolitu, ponieważ ma on tendencję do parowania. Popularne są również akumulatory AGM i żelowe wypełnione stałym elektrolitem. Są one odporne na wibracje i nie wymagają serwisowania. Ich ogniwa nie są podatne na rozwarstwienie materiału aktywnego, ale są wrażliwe na skoki napięcia.
Rozruszniki mogą posiadać napęd bezpośredni lub przekładnię redukcyjną. Pierwsze z nich charakteryzują się prostotą konstrukcji, łatwością serwisowania, szybką reakcją i niską ceną, ale nie nadają się do samochodów o dużej mocy. Rozruszniki drugiego typu są mocniejsze, ale są droższe i posiadają dodatkowy podzespół, który także może ulec awarii.
Nowoczesne samochody są wyposażone w generator prądu przemiennego (znany również jako alternator), który może różnić się pod względem mocy i wydajności. Pojazdy hybrydowe są wyposażone w zintegrowany podzespół, który łączy w sobie funkcje alternatora i rozrusznika.
Użytkowanie i wymiana: co trzeba wiedzieć
- Regularnie czyść klemy, złącza i styki akumulatora. Pod wpływem wilgoci i zanieczyszczeń zaczynają się utleniać. Blokuje to tym samym przepływ prądu elektrycznego, sprawiając, że urządzenie zaczyna nieregularnie pracować. Nieprawidłowe działanie elektryki jest oznaką zardzewiałych klem akumulatora. Objawem tego jest przyćmione oświetlenie, niski poziom dźwięku klaksonu lub wadliwe działanie radia. Podczas przeglądu możliwe, że zauważysz na nich białawy lub zielonkawy nalot.
- Używaj wyłącznie części, które odpowiadają charakterystyce technicznej Twojego samochodu. Dotyczy to nie tylko dużych podzespołów, ale również małych części. Na przykład, jeśli użyjesz niewłaściwego bezpiecznika, może on nie ochronić odpowiedniego urządzenia przed przeciążeniem, co spowoduje jego przepalenie. Elementy plastikowe mogą się stopić, jeśli napięcie jest zbyt wysokie. Żarówki mogą zacząć szybciej się przepalać.
- Jeśli przez długi czas nie korzystasz ze swojego samochodu, zwłaszcza zimą, wyciągnij z niego akumulator i przechowuj go w ciepłym pomieszczeniu. W ten sposób zapobiegniesz głębokiemu rozładowaniu i zasiarczeniu płyt. Temu problemowi towarzyszy zazwyczaj zmniejszona pojemność akumulatora, co powoduje jego szybsze rozładowywanie. W niektórych przypadkach urządzenia przestaną prawidłowo pracować i nie będzie możliwe odpalenie silnika.
- Podczas mycia komory silnika zakryj ważne podzespoły plastikową torbą. W przeciwnym razie na styki elektryczne może przedostać się woda, powodując zwarcie. Może to z kolei spowodować stopienie izolacji, spalenie urządzenia, a nawet pożar. Gwałtowne zmiany napięcia w obwodzie elektrycznym, a także nieprawidłowa praca urządzeń, np. przyciemnione światła, mogą wskazywać na awarię.
topczescizamienne.pl: tylko wysokiej jakości części samochodowe
W naszym sklepie internetowym możesz kupić elektrykę samochodową. Wiele komponentów oferowanych jest w promocyjnych cenach. Zarejestruj się na naszej stronie internetowej, a będziesz w stanie dodawać produkty do swojej listy życzeń, aby śledzić ich ceny i trafić na najlepsze okazje.