Systemy klimatyzacji są przeznaczone do schładzania powietrza wewnątrz kabiny samochodu. Stwarzają komfortowy mikroklimat w gorące dni i pomagają zmniejszyć nadmierną wilgotność powietrza. Zbudowane są ze sprężarki, skraplacza, parownika, wentylatora, osuszacza, zamkniętego rurociągu, w którym krąży czynnik chłodniczy i różnych czujników.
Charakterystyczne cechy różnych rodzajów systemów klimatyzacji
Samochodowe systemy klimatyzacji różnią się między sobą wydajnością i konstrukcją niektórych komponentów. Ze względu na rodzaj sterowania można je podzielić na manualne i automatyczne. W pierwszym przypadku kierowca ustawia temperaturę w kabinie pasażerskiej za pomocą regulatorów. Z kolei w automatycznych systemach wystarczy jedynie ustawić wymaganą temperaturę, a układ będzie ją automatycznie utrzymywał.
Manualne systemy klimatyzacji charakteryzują się prostotą konstrukcji i niską ceną. Układy automatyczne znane również jako climatronic są droższe, ale wygodniejsze w obsłudze i oferują szereg dodatkowych opcji. Na przykład w drogich samochodach wyposażonych w automatyczną klimatyzację czterostrefową można indywidualnie ustawić temperaturę dla kierowcy i każdego pasażera.
Użytkowanie i wymiana: co trzeba wiedzieć
- Raz w roku, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu letniego, sprawdź poziom czynnika chłodniczego w systemie klimatyzacji i w razie potrzeby go uzupełnij. Ze względu na porowatą strukturę przewodów ilość czynnika chłodniczego stale się zmniejsza. W przypadku, gdy jego poziom jest zbyt niski, wydajność układu znacznie spada i szybciej się on zużywa. Należy pamiętać, że czynnik chłodniczy powinno się nabijać wyłącznie w specjalnych zakładach serwisowych przy użyciu profesjonalnego sprzętu.
- W okresie zimowym należy od czasu do czasu włączać układ i pozwolić mu pracować przez około 15 minut. W ten sposób system jest smarowany, sprężarka jest zabezpieczana przed korozją, a przewody przed wysychaniem i pękaniem. Awarie sprężarki są zazwyczaj trudne do zauważenia. Początkowo objawiają się obniżeniem wydajności klimatyzatora: powietrze nie jest wystarczająco chłodne. Następnie sprężarka przestaje w ogóle działać.
- Utrzymuj komorę silnika w czystości. Brud gromadzący się na powierzchniach skraplacza uniemożliwia jej prawidłowe działanie. Sprężarka jest narażona na większe obciążenia. Zmniejsza się wydajność chłodzenia.
- Regularnie sprawdzaj pasek napędowy i koła pasowe. W razie potrzeby wyreguluj napięcie paska. W przeciwnym razie łożysko sprężarki może ulec przedwczesnemu zniszczeniu. O jego awarii często świadczą nietypowe dźwięki podczas odpalania silnika.
- Nie zapomnij o czyszczeniu parownika i kanałów wentylacyjnych. Pomoże to wyeliminować szkodliwe mikroorganizmy, które gromadzą się na ich powierzchni. W tym celu stosuje się specjalne środki czyszczące w formie pianek, środki do dezynfekcji w sprayu (bomb do klimatyzacji) oraz zamgławiacze. Nieprzyjemne zapachy wewnątrz auta wskazują na konieczność wykonywania tego typu zabiegu.
topczescizamienne.pl: tylko wysokiej jakości części samochodowe
W naszym sklepie internetowym możesz kupić elementy klimatyzacji do swojego samochodu. Udzielamy gwarancji na wszystkie podzespoły, regularnie prowadzimy promocje i stale poszerzamy nasz asortyment produktów. U nas zawsze jest wiele produktów do wyboru.