Oleje i płyny eksploatacyjne stosowane są w różnych układach samochodowych: chłodzenia, hamulcowym, kierowniczym, a także w silniku, skrzyni biegów i innych podzespołach. Kategoria ta obejmuje olej silnikowy, płyn hamulcowy i pozostałe płyny hydrauliczne, płyn chłodniczy, preparaty do pielęgnacji szyb i środki do czyszczenia filtrów cząstek stałych.
Główne rodzaje olejów i płynów eksploatacyjnych
Ze względu na ich bazę oleje silnikowe dzielą się na oleje mineralne, syntetyczne i organiczne. Stosuje się je do smarowania ruchomych elementów silnika samochodu. Olej chroni silnik przed zużyciem, korozją, gromadzeniem się osadów, a także usuwa nadmiar ciepła z komór spalania i jego ruchomych części. Żywotność środków smarnych do silnika jest określona przez producenta. Zazwyczaj należy je wymieniać co 15 000 - 20 000 przejechanych kilometrów.
Płyn przekładniowy używany jest do ochrony skrzyni biegów przed zużyciem i korozją. Usuwa ciepło z jej ruchomych elementów, zmniejsza poziom wibracji i hałasu generowanego przez przekładnie. Jego żywotność zależy od rodzaju skrzyni biegów i jest określona przez producenta.
Płyn hamulcowy jest niezbędny do działania układu hamulcowego i sprzęgła. Jego stan należy sprawdzać przy pomocy specjalnych testerów. Żywotność zależy od jego rodzaju i wynosi średnio 2-3 lata dla płynu typu DOT-3 i DOT-4 oraz 4-5 lat dla płynu DOT-5 i DOT-5.1.
Płyn do wspomagania układu kierowniczego sprawia, że kierowanie autem jest znacznie łatwiejsze. Jego główną funkcją jest przenoszenie siły z pompy na tłok. Częstotliwość wymiany zależy od producenta - średnio wymienia się go raz na 80 000 km.
Płyn chłodniczy zapobiega przegrzaniu silnika, chroni wewnętrzne ścianki kanałów chłodzących przed korozją, a także smaruje pompę wody. Należy go wymieniać raz na 2-3 lata.
Płyny do spryskiwaczy są przeznaczone do czyszczenia przedniej i tylnej szyby samochodu. Wykonane są na bazie alkoholu i różnią się w zależności od sezonu użytkowania: letnie i zimowe. Zimowe produkty mają wyższą zawartość alkoholu, co zapobiega zamarzaniu szyb w ekstremalnie niskich temperaturach otoczenia.
Preparaty do czyszczenia filtrów cząstek stałych wydłużają żywotność filtra DPF. Poza tym przyczyniają się do szybszego rozruchu silnika, zwiększenia jego mocy i ułatwienia pracy.
Zasada działania i wymiana: co trzeba wiedzieć?
- Wymieniaj oleje i płyny eksploatacyjne w określonych odstępach czasowych. Z biegiem czasu tracą one swoje właściwości. Prowadzi to do wadliwego działania układów i podzespołów, dla których są przeznaczone.
- Regularnie sprawdzaj poziom i stan płynów eksploatacyjnych. Jeśli zmienił się ich oryginalny kolor, oznacza to, że do zbiornika dostały się zanieczyszczenia. Wówczas konieczna jest ich wymiana. Zanieczyszczony środek smarny spowoduje uszkodzenie części układu, w którym jest stosowany.
- Nie mieszaj olejów i płynów eksploatacyjnych różnych marek. Aby je uzupełnić, kup ten sam produkt, który był używany wcześniej. W przeciwnym razie mieszanka straci swoje właściwości, co doprowadzi do szybszego zużywania się części samochodowych.
topczescizamienne.pl: tylko wysokiej jakości części samochodowe
W naszym sklepie internetowym można kupić oleje i płyny eksploatacyjne do każdego układu samochodowego. Oferujemy szeroką gamę niezawodnych produktów renomowanych producentów. Możesz wybrać potrzebne części lub produkty do pielęgnacji samochodu i kupić je w ciągu zaledwie kilku minut. Często prowadzimy promocje, które pomagają zaoszczędzić pieniądze. Zrób zakupy przez Internet na topczescizamienne.pl - skorzystaj z naszych zalet.