![Najlepszy Uszczelki i pierścienie uszczelniające części samochodowych producent](https://cdn.topersatzteile.de/uploads/custom-catalog/top/categories/105x76/10314.png)
Uszczelnienia i uszczelki są stosowane do uszczelnienia połączeń i mocowań w różnych systemach samochodowych. Ich zadaniem jest oddzielnie systemów od środowiska zewnętrznego. Produkty te zapobiegają na przykład przedostawaniu się powietrza, wilgoci i brudu do wnętrza układu hamulcowego lub chłodzenia, a także zapobiegają wyciekom płynów roboczych i gorących gazów spalinowych z silnika.
Charakterystyczne cechy różnych rodzajów uszczelnień i uszczelek
Elementy te wykonane są z różnych materiałów: gumy, metalu, poliuretanu, silikonu, fluoropolimerów i innych surowców. Niektóre z nich mogą mieć na przykład metalową podstawę, która jest pokryta gumą.
Najbardziej powszechne są elementy gumowe. Charakteryzują się wysoką elastycznością. W zależności od składników mieszanki gumowej mogą mieć różne właściwości użytkowe. Na przykład niektóre z nich są odporne na działanie oleju i benzyny, a inne są w stanie przeciwstawić się promieniom ultrafioletowym lub wysokim temperaturom. Stosuje się je do uszczelniania pomp i czujników, jak również do uszczelniania połączeń nadwozia, przednich świateł, drzwi i szyb.
Części silikonowe i poliuretanowe są zazwyczaj wykorzystywane jako alternatywa dla elementów gumowych. Często są odporne na temperaturę i zużycie.
Elementy metalowe charakteryzują się dużą wytrzymałością. Wykorzystywane są w podzespołach, w których panują ekstremalnie wysokie temperatury. Na przykład uszczelki głowicy cylindrów, jak również uszczelnienia wydechu wykonane są często z metalu.
Elementy kompozytowe są stosowane głównie do uszczelniania połączeń głowicy cylindrów. Wytrzymują mniejsze obciążenia w porównaniu z elementami metalowymi, ale ze względu na swoją strukturę mogą wypełnić drobne nierówności uszczelnianych powierzchni.
Użytkowanie i wymiana: co trzeba wiedzieć
- Uszczelnienia i uszczelki są elementami jednorazowego użytku. Należy je wymieniać za każdym razem, gdy urządzenie jest demontowane lub rozmontowywane, nawet jeśli wyglądają dobrze. Należy tego dokonać, ponieważ część znajduje się pomiędzy uszczelnionymi powierzchniami i ulega odkształceniu. W przypadku ponownego montażu między elementami mogą pojawić się niewielkie szczeliny.
- Podczas demontażu należy używać masy uszczelniającej tylko wtedy, gdy jest to określone przez producenta pojazdu. W przeciwnym razie składniki zawarte w masie uszczelniającej mogą spowodować stwardnienie lub zniszczenie uszczelnień i uszczelek. Ten problem jest trudny do zauważenia. Jednak wkrótce po montażu mogą pojawić się np. smugi wokół zamontowanych elementów.
- Podczas montażu urządzenia należy zawsze przestrzegać podanego przez producenta momentu dokręcenia i kolejność dokręcenia poszczególnych śrub. Dotyczy to w szczególności montażu głowicy cylindrów. W przeciwnym razie uszczelnienia i uszczelki mogą ulec zniszczeniu, zniekształceniu lub będą nieprawidłowo przylegać. Kiepsko uszczelnione powierzchnie stają się bardziej gorące od innych, ponieważ są wystawione na działanie gorących gazów. Może to spowodować przepalenie uszczelki. Temu problemowi towarzyszą trudności z uruchomieniem silnika, przegrzanie silnika, pienienie się płynu chłodniczego w zbiorniku wyrównawczym i pojawienie się białej emulsji na bagnecie olejowym.
topczescizamienne.pl: tylko wysokiej jakości części samochodowe
W naszym sklepie internetowym możesz kupić wysokiej jakości uszczelnienia i uszczelki w przystępnej cenie. Dzięki szerokiemu wyborowi produktów z pewnością znajdziesz odpowiednie komponenty do swojego modelu samochodu, nawet jeśli jest on naprawdę rzadki. Twoje zamówienie wysyłamy jak najszybciej i zapewniamy długoterminową gwarancję na nasze produkty.