Filtry samochodowe służą do oczyszczania mediów roboczych różnych systemów z zanieczyszczeń, szkodliwych gazów lub wody. Mają na celu przede wszystkim przedłużenie żywotności elementów systemów, w których są stosowane. Klasyfikuje się je jako materiały eksploatacyjne i trzeba je regularnie wymieniać.
Charakterystyczne cechy różnych rodzajów filtrów
Filtry powietrza należą do układu dolotowego. Oczyszczają powietrze dostarczane do wnętrza silnika. Najczęściej wykonane są z plisowanego papieru o specjalnej impregnacji. Pełnią funkcję bariery: cząsteczki, które są większe niż pory filtra osadzają się na jego powierzchni roboczej. Filtry powietrza należy wymieniać co 10 000-15 000 km.
Filtry oleju oczyszczają olej silnikowy z produktów zużycia silnika i pompy olejowej, cząstek sadzy oraz zanieczyszczeń, które przedostają się do wnętrza wraz z powietrzem i paliwem. Mogą mieć metalową lub plastikową obudowę. Ich element filtrujący może być wykonany z papieru, filcu lub pianki. Należy je wymieniać średnio co 7000-10 000 km.
Zadaniem filtrów paliwa jest oczyszczanie paliwa z produktów korozji, cząstek metalu, chroniąc tym samym układ paliwowy przed zatkaniem. Usuwają one również wodę z paliwa. Zaleca się ich wymianę co 10 000-15 000 km w pojazdach z silnikiem Diesla lub co 20 000-30 000 km w pojazdach z silnikiem benzynowym.
Filtry kabinowe są odpowiedzialne za jakość powietrza, którym oddycha kierowca i pasażerowie. Tego typu filtry wychwytują pył, a czasami szkodliwe gazy, mogą mieć również właściwości antybakteryjne. Należy je wymieniać co 10 000-15 000 przejechanych kilometrów.
Układy klimatyzacji wyposażone są w filtr osuszacz, który ma za zadanie wchłaniać wodę dostającą się do systemu, chroniąc w ten sposób jego elementy przed korozją i oblodzeniem.
Użytkowanie i wymiana: co trzeba wiedzieć
- Wymieniaj płyny eksploatacyjne na czas. Zgromadzone zanieczyszczenia, osad i cząstki sadzy zatykają element filtrujący, przez co nie będzie on w stanie spełniać swoich funkcji. Zmniejsza to wydajność całego systemu, w którym dany element jest używany. Na przykład zatkany filtr powietrza może spowodować utratę mocy silnika i pogorszenie osiągów auta.
- W odpowiednim czasie eliminuj awarie systemów w swoim samochodzie. Dla przykładu uszkodzony układ odpowietrzania skrzyni korbowej może spowodować zatkanie olejem elementu filtrującego układu dolotowego. Pośrednimi oznakami awarii są trudności z uruchomieniem rozgrzanego silnika, jego niestabilna praca na biegu jałowym, zmniejszona moc silnika i zwiększone zużycie paliwa.
- Podczas jazdy po polnych drogach lub w korkach ulicznych należy włączyć tryb recyrkulacji. W przeciwnym razie filtr kabinowy będzie się przedwcześnie zatykał. Częstymi oznakami, że nadszedł czas na jego wymianę, są zaparowane szyby, nieprzyjemny zapach wewnątrz kabiny i zmniejszona wydajność wentylatora.
topczescizamienne.pl: tylko wysokiej jakości części samochodowe
W naszym sklepie internetowym możesz kupić wysokiej jakości filtry samochodowe w okazyjnej cenie. Nasz szeroki wybór produktów pochodzących od wiodących producentów umożliwia znalezienie najbardziej odpowiednich części zamiennych do swojego auta. Nasz wygodny katalog i dobrze przemyślane filtry wyszukiwania pomogą Ci w znalezieniu wymaganego komponentu w zaledwie kilka minut. Nasi specjaliści w krótkim czasie przygotują Twoje zamówienie do wysyłki.