Samochodowy hak holowniczy to akcesorium przeznaczone do holowania przyczepy lub innych pojazdów. Zazwyczaj nie jest montowany fabrycznie, ale w razie potrzeby kierowca może go samodzielnie zainstalować.
Charakterystyczne cechy różnych rodzajów haków holowniczych
Obecnie samochody osobowe wyposażone są zazwyczaj w haki holownicze wykonane w postaci haka z kulą. Hak jest mocowany do pojazdu i posiada głowicę zaczepową. Tego typu mechanizm jest w stanie wytrzymać nie tylko obciążenia poziome wywierane w trakcie przyspieszania i zwalniania, ale także obciążenia pionowe, które występują podczas używania przyczepy dwukołowej.
Hak może być przyspawany, przykręcony lub przytwierdzony do zaczepu za pomocą mechanizmu umożliwiającego szybkie wypięcie kuli. Połączenie spawane jest bardzo wytrzymałą opcją, ale niezbyt wygodną, ponieważ nie można go zdemontować. Haki przykręcane wymagają z kolei regularnej konserwacji. Uszkodzony element złączny można jednak łatwo wymienić lub zdjąć hak całkowicie, gdy nie jest używany. Najwygodniejszy w użyciu jest mechanizm szybkiego wypinania kuli, ponieważ hak można wyjąć w ciągu minuty.
Haki holownicze są również wyposażone w gniazdka elektryczne do zasilania osprzętu. Dostępne są gniazda 7-pinowe i 13-pinowe. Zaleca się gniazda 13-pinowe, ponieważ pozwalają na zasilanie większej ilości urządzeń.
Użytkowanie i wymiana: co trzeba wiedzieć
- Regularnie sprawdzaj zaczep kulowy pod kątem zużycia. W tym celu należy zmierzyć jego średnicę za pomocą suwmiarki z noniuszem. Nawet odchylenie 1 mm od wartości standardowej może spowodować wypadek. Kule większości haków holowniczych mają średnicę 50 mm. Aby sprawdzić je pod kątem zużycia, spróbuj zakołysać zamontowanym hakiem holowniczym. Odczuwalny luz jest oznaką, że zarówno kula, jak i głowica zaczepu uległy zużyciu.
- Używaj osłony kuli haka holowniczego. Jeśli Twój samochód jest wyposażony w niezdejmowalny hak, załóż specjalną osłonę na jego kulę. Zabezpieczy ona element przed wilgocią i brudem. Ewentualne ślady korozji można wykryć podczas oględzin.
- Regularnie smaruj elementy zaczepu holowniczego, używając np. smaru grafitowego. Jest on doskonały w ochronie współpracujących elementów przed zużyciem. Odgłosy skrzypienia pojawiające się podczas jazdy autem z załadowaną przyczepą wskazują na niewystarczające smarowanie.
- Co 1000 km należy sprawdzać śruby zaczepu i w razie potrzeby dokręcać je. W tym celu użyj klucza dynamometrycznego. Oznakami poluzowania się elementów złącznych są nietypowe odgłosy pojawiające się podczas jazdy lub szczelina widoczna w trakcie próby kołysania hakiem.
topczescizamienne.pl: tylko wysokiej jakości części samochodowe
W naszym sklepie internetowym można kupić hak holowniczy w okazyjnej cenie. Na początek zapraszamy do zapoznania się z naszym katalogiem. Następnie w razie potrzeby skontaktuj się z naszymi specjalistami: pomogą Ci w wyborze odpowiednich akcesoriów, biorąc pod uwagę specyfikę Twojego samochodu i warunki jego eksploatacji. Zarejestruj się na naszej stronie internetowej, aby łatwo złożyć zamówienie. Korzystając z opcji dostępnych na swoim koncie osobistym, możesz dokonać zakupu za pomocą jednego kliknięcia myszką.