Czujniki, przekaźniki i sterowniki to elementy, które pomagają monitorować i kontrolować stan różnych części i układów pojazdu. Stanowią one część instalacji elektrycznej w samochodzie.
Główne rodzaje czujników, przekaźników i sterowników
W razie awarii jakiegokolwiek układu lub komponentu, jego czujniki zmieniają napięcie prądu elektrycznego, częstotliwość i pozostałe parametry. Odpowiednio zakodowane sygnały przesyłane są do sterownika silnika ECU. W aucie można znaleźć czujniki położenia wału korbowego i wałka rozrządu, temperatury płynu chłodzącego, systemu ABS, masowego przepływomierza powietrza, sondy Lambda i wiele innych.
Przekaźniki służą zamykaniu lub otwieraniu obwodu elektrycznego po otrzymaniu odpowiedniego sygnału. Mają za zadanie włączać i wyłączać zasilanie odbiorników prądu. W samochodach stosowane są najczęściej przełączniki 4-pinowe. Dostępne są przekaźniki z:
- normalnie otwartymi stykami,
- normalnie zamkniętymi stykami,
- stykami przełącznymi lub przekaźnikowymi.
Sterowniki to urządzenia elektroniczne, które sterują jednym lub kilkoma układami w samochodzie. Wśród nich można znaleźć np. sterowniki:
- silnika,
- skrzyni biegów,
- układu hamulcowego,
- zawieszenia,
- nadwozia.
Moduł główny łączy wszystkie powyższe sterowniki w jeden system.
Zasada działania i wymiana: co trzeba wiedzieć?
- Wymieniaj czujniki i przekaźniki w odpowiednim czasie, zgodnie z zaleceniami producenta. W razie korozji, przepalenia styków lub uszkodzenia uzwojenia konieczny jest natychmiastowy montaż nowych części. Większość czujników w przypadku awarii powoduje zwiększone zużycie paliwa, pogorszenie prowadzenia samochodu i niestabilną pracę silnika.
- Nie należy instalować dodatkowego sprzętu elektrycznego, jeśli instalacja elektryczna samochodu nie jest do niego przeznaczona. Doprowadzi to do utraty sprawności sterownika silnika. Oznakami są nieprawidłowe informacje o funkcjonowaniu układów pojazdu lub całkowity brak informacji, a także brak możliwości przeprowadzenia diagnostyki komputerowej. Naprawa i wymiana elementów elektronicznych powinna być wykonywana wyłącznie w warsztacie przy użyciu profesjonalnego sprzętu.
- Zapobiegaj przedostawaniu się wilgoci i oleju na części elektroniczne. Powoduje to utlenienie styków, korozję metalowych elementów, a także zatarcie ruchomych części. Usterki te prowadzą do nieprawidłowego przesyłania danych.
topczescizamienne.pl: tylko wysokiej jakości części samochodowe
W naszym sklepie internetowym można kupić czujniki, przekaźniki i sterowniki w przystępnej cenie. Asortyment produktów oferowanych na topczescizamienne.pl jest regularnie aktualizowany. W zaledwie kilka minut możesz znaleźć u nas wszystko, czego potrzebujesz. Zamówienia przez Internet są realizowane możliwie jak najszybciej, a ich dostawa odbywa się w możliwie najkrótszym czasie.